Magazine header 001-02

סטוריטלינג ותסמונת המתחזה

איך תשתמשו בסטוריטלינג כדי להתקדם ולהצליח – בלי להרגיש שאתם בונים ציפיות לא ריאליסטיות.

תסמונת המתחזה – וסטוריטלינג

נשמע מוכר? לתופעה כזו קורים "תסמונת המתחזה" ו-70% מהאוכלוסייה מכירים אותה יותר מדי מקרוב. מדובר במצב בו אדם מקבל פידבקים טובים ומצליח לבצע את תפקידו, אבל עדיין נוטה להרגיש שהוא הגיע לאן שהוא נמצא בטעות ולא בזכות איכות העבודה שלו. התסמונת נפוצה במיוחד בקרב נשים, יזמים ואנשים שהגיעו מאוכלוסיות מוחלשות. התרגלנו להאמין שאנחנו לא טובים מספיק; אז גם כשהמציאות מוכיחה לנו אחרת אנחנו מתקשים להאמין שזה נכון.

סטוריטלינג בעבודה

במקרים רבים, דווקא השימוש בסטוריטלינג כדי להתקדם בעבודה עלול להחריף את תחושת ההתחזות שלנו. סטוריטלינג היא טכניקה מעולה, שמאפשרת לנו להעביר את המסרים שלנו בצורה ברורה ובהירה ולגרום לאחרים להקשיב לנו. אבל אם אנחנו משיגים את מה שרצינו בזכות סטוריטלינג טוב, קל להגיע למסקנה שקיבלנו דברים "בגלל הסיפור" ולא "בגלל שבאמת מגיע לנו" – בין אם זה נכון ובין אם בכלל לא.

תסמונת המתחזה נפוצה במיוחד בקרב נשים, יזמים ואנשים שהגיעו מאוכלוסיות מוחלשות. התרגלנו להאמין שאנחנו לא טובים מספיק; אז גם כשהמציאות מוכיחה לנו אחרת אנחנו מתקשים להאמין שזה נכון.

אז איך נשתמש בסטוריטלינג בצורה שלא תגרום לנו להרגיש מתחזים?

קודם כל בואו נזכור שמקרה קל של תסמונת המתחזה הוא לא תמיד גרוע. מחקרים מראים שתחושה קלה של התחזות גורמת לנו לעבוד קשה יותר ולדחוף את גבולות הנוחות שלנו כדי להוכיח את עצמנו. אין להדס תואר אקדמי? זה דווקא יגרום לה להתאמץ יותר כדי להצטיין בתחומה ולהוכיח לסביבה ולעצמה שהיא הבחירה הנכונה, ואנשים יעריכו אותה יותר בזכות ההישגים האלו.

הבעיה מתחילה כשתסמונת המתחזה היא כבר לא רק תמריץ להוכיח את עצמנו אלא מקור לחרדה וללחץ שפוגעים בנו. במקרה כזה, כדאי לתרגל שימוש בסטוריטלינג שיעזור לנו להרגיש שאנחנו נמצאים במקום הנכון לנו.

איך סטוריטלינג יעזור כאן?

סטוריטלינג טוב מורכב מחוויות ומנתונים: סיפור שמציג מצד אחד חוויה אנושית מיוחדת שמוכיחה את הטענה שניסינו לומר, ומצד שני – מגבה אותה בסטטיסטיקות שיוכיחו באופן אובייקטיבי שהטענה נכונה. אנחנו מציעים שתיישמו את ההרכב הזה על הסיפור התעסוקתי שלכם, כדי לשכנע את עצמכם שאתם אכן כשירים לתפקיד.

כל כך הרבה משוב? אבל העובדים יחשבו שאני נודניק.ית לאללה!

  • השתמשו בעובדות בסיפור שלכם. שבו עם דף ועט, ובנו לעצמכם את הסיפור שלכם. זה יכול לשמש אתכם בריאיונות עבודה, אבל זה גם תרגול מצוין לחיזוק הביטחון העצמי.
  • הכינו לעצמכם סיפור בעזרת מתודולוגיית 3X3  של Leave a Mark  שימו דגש על הביסוסים הממלכתיים בסיפור – התעודות שהשגתם, הפידבקים שנתנו לכם לאורך הדרך, סטטיסטיקות ההצלחה שלכם, המקרים בהם זכיתם בתארי הצטיינות. הביטו על כל המקרים בהם גורמים חיצוניים הכירו בכישרון ובמסוגלות שלכם.רוצים לקרוא עוד על מתודולוגיית 3X3? לחצו כאן >>

אומנות הסטוריטלינג

  • התמודדו עם הכישלונות שלכם. קרה בעבר מקרה של כישלון שעדיין מכרסם בכם? אל תברחו ממנו ואל תטייחו אותו כשאתם מציגים את עצמכם לעולם, אלא שלבו אותו בסיפור שלכם – עם תוכנית לשיפור. לצד סיפור הכישלון ספרו, לעצמכם ולעולם, איך תמנעו כישלון חוזר, מה למדתם מהסיטואציה ואיך תתמודדו במקרי כישלון נוספים. זה יתרום לתחושה של שקיפות מול העולם, ולתחושה ש"זה לא סוף העולם" מול עצמכם. אגב, סיפורי כישלונות הם ביסוס פיקנטרי מצוין…
  • קבלו מחמאות בחן. כשמחמיאים לכם אתם מיד מתחילים להתפתל ולהגיד "לא לא מה פתאום"? ובכן, שיעורי הבית שלכם הם לתרגל קבלת מחמאות. אם באמת תעצרו ותקשיבו לאדם שמחמיא לכם, ולא תפעילו באופן אוטומטי את אינסטינקט הביטול העצמי, תגלו שיותר קל לכם להפנים את המחמאות האלו ולהאמין שאולי לא הכל שטויות.
  • למדו מסיפורים של אחרים. יש מנכ"לית שאתם מעריצים? מנטור ידוע? מנהלת שלימדה אתכם את כל מה שאתם יודעים? למדו מהסיפורים האישיים שלהם. קראו והאזינו לתלאות שהם עברו בחיים שלהם, לדרך בה הם מנהלים את הזמן שלהם ולעצות שהם מעניקים. מזהים בסיפור שלהם נקודות דמיון לחיים שלכם? מעולה, זה מעיד שאתם ממש לא שונים מהם: אתם אנשים בדיוק כמוהם, עם מוטיבציה ויכולת, ואתם יכולים להתקדם בדיוק כמוהם. גם לאנשים הכי מוצלחים שאתם מכירים היו כישלונות, וגם הם כנראה סבלו מתסמונת המתחזה בשלב זה או אחר. למדו מהם איך לתפקד לצד התחושה הזו ועם הזמן גם להנמיך את העוצמה שלה.

כל הטכניקות האלו יעזרו לכם לבנות את הסיפור שלכם מחדש.
עכשיו הגיע הזמן לתרגל אותו כשאתם מדברים, עובדים ומתראיינים, ולבדוק מהי ההשלכה של הסיפור הזה עליכם – האם אתם מצליחים להאמין לדברים שלכם קצת יותר? להסתכל על הכישורים שלכם בצורה אובייקטיבית? להעריך את ההישגים שלכם יותר?

מדי פעם מומלץ לקחת נשימה עמוקה ופשוט להכיר בכך שאתם סובלים מתסמונת המתחזה. אחרי שתפנימו את העובדה שאתם מרגישים משהו שכנראה אינו נכון – וודאי אינו גרוע כמו שאתם חושבים – יהיה לכם קל יותר להתייחס לתחושה בסלחנות ולהעריך את עצמכם על ההצלחות שלכם בלב שלם. זו עבודה תמידית, אבל היא בהחלט שווה את זה.

סיפור טוב הוא סיפור שמציג את המורכבות שלכם לעולם, בלי לחשוש לפרגן לתחומים בהם אתם מעולים. גאים בכם, והרבה בהצלחה!

צרו איתנו קשר ונדבר על הכנס הבא שלכם >>

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Email

הירשמו לניוזלטר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Magazine header 001-02