בבלוג שלנו יש המון מידע, דעה ותוכן סביב כל הנושאים שאנחנו מתענינים ומתעסקים בהם

סטארבקס האלה, אי אפשר שלא להוריד בפניהם את הכובע ?

רשתות מצטמצמות בכל מקום. הקניונים גוססים, ואתם יכולים לשרוד רק אם יש לכם מערך דרייב-אין מנוסה או פס ייצור למשלוחים. אה, או אם אתם סטארבקס.
כישראלים, החברה הזו תמיד מושכת אותנו מצד אחד ומרתיעה מהצד השני: הרי יש לה פס מוצרים בנאלי, תעשייתי, שלפעמים נראה שלא מצדיק את כל הטררם. קפה (שהדעות לגביו חלוקות) משקאות יקרים וצבעוניים, מאפים אמריקאים. נו, אפשר לחשוב… ובכל זאת בכל פעם שאנחנו יורדים ממטוס אנחנו מדלגים בחדווה לסניף הקרוב בלי לחשוב פעמיים.
כי בסטארבקס יודעים לספר סיפור.
סיפור שמיתרגם לשווי של מאות מיליארדי דולרים.
ב-2020 קרה לסטארבקס משהו מעניין: בתחילת משבר הקורונה, רווחי החברה צנחו יחד עם שאר החברות בשוק המזון המהיר. אך תוך כמה חודשים המצב השתנה, עד שבשלב זה, דוחות הרבעון האחרון של סטארבקס מעידים על ירידה של 9% בלבד והיא חזרה לרווחיות. מרחק אור מרבים מהשחקנים האחרים בשוק.
איך זה קרה?
בזכות חשיבה אסטרטגית פורצת דרך שהחלה עוד לפני המגפה, ובזכות תגובה מהירה ואפקטיבית אחרי שהיא פרצה.
1. במשך 20 השנים האחרונות סטארבקס הפכה מחברה אמריקאית לחברה גלובלית, והקהל הבינלאומי (טוב, חוץ מבישראל) קפץ על המציאה, בעיקר במדינות במזרח הרחוק. אמנם לא מדובר באותו היקף פעילות כמו בארצות הברית, אבל מדובר בנתח חשוב לזמנים כאלו בדיוק: היום, כשבסין החיים חזרו לשגרת פעילות כמעט מלאה, אלפי סניפי הסטארבקס בסין הם מקור רווח יעיל מאוד. ככל שהחברה תתפתח יותר גלובלית כך היא תצליח לשמור על איזון כספי גם כשתנודות שונות יניעו את ההתרחשויות שלה במוקדים גיאוגרפים מסוימים. אם אפילו מגפה עולמית לא הצליחה למנוע ממנה לפרוש רשת בטיחות, כנראה ששום דבר לא יצליח להשמיד את הרווח שלה לטווח הארוך.
2. אחרי שהקורונה עשתה בלגן פנו בסטארבקס לפתרון הברור מאליו: סניפי דרייב-אין. אבל עם טוויסט: במרכזי הערים לא מדובר בסתם סניפי דרייב אין אלא בסניפים בהם יש צורך בהזמנה מראש. יחד עם זאת מתוכנן שינוי של מפת הסניפים: העברת סניפים לאזורים פרבריים כדי להסתגל למציאות בה מוקד הכוח נע לאזורי מגורים קהילתיים.
3. ולבסוף, השימוש באפליקציה של סטארבקס, שנועדה לשמר מועדון לקוחות, לתת הטבות ולהוות מעין “ארנק דיגיטלי” לצבירת כסף טעון לרכישות עתידיות. השיטה הזו הפכה ב-2020 לנתח של 24% מרווחי סטארבקס. כלומר, אחת מכל 4 כוסות קפה נרכשת דרך האפליקציה! עם כזה נתח שוק נאמן, שלוקח בשתי ידיים את ההזדמנות להשתלב בסיפור של סטארבקס, אי אפשר ליפול.
ככה מבשלים צמיחה.

צור/י איתנו קשר

  • מכירות הדרכה - 054-4709971
    מכירות - 050-6564086