בבלוג שלנו יש המון מידע, דעה ותוכן סביב כל הנושאים שאנחנו מתענינים ומתעסקים בהם

סופו של סיפור…

הקטלוג של איקאה בוטל.

מה נקרא עכשיו?! ומה ביטול הקטלוג מעיד על איקאה ועל הצרכנים?

קטלוג איקאה הוא ספר מודפס שיצא במשך 70 השנים האחרונות, מדי שנה. הוצגו בו הרהיטים שמוצעים למכירה מדי שנה בחנויות של ענקית הרהיטים, לצד תמונות אווירה שמדגימות את אופן שילוב הרהיטים בסיטואציות שונות בחיים.

אבל מה שבאמת הפך את הקטלוג הזה לאייקוני היא העובדה שהוא היה בכל מקום. קטלוג איקאה הודפס, בשנים מסוימות, יותר מאשר התנ”ך – הספר הנמכר ביותר בעולם – והוא הופץ למיליארדי בתים ברחבי העולם. כלומר, הפופולריות שלו נבעה לא רק מהתוכן שלו, אלא גם מהעובדה שהוא מכנה משותף לכל כך הרבה אנשים.

לכן העובדה שאיקאה “מרשה לעצמה” לבטל את הקטלוג היא מהפכה, שמעידה על תחילתו של עידן בו הרצון לשנות את הרגלי הצריכה שלנו גובר על חוויה מסוימת.

כשאתם ניגשים לקרוא את קטלוג איקאה, ומחזיקים אותו בידיים, ומדפדפים בו, ולוקחים אותו לטיול ברחבי הבית, ומעיינים בו כשאין לכם שום דבר אחר לעשות, יש יותר סיכוי שתיגשו לקנות את המוצרים אחר כך. כן, זה מדעי. הקריאה בעותק פיזי גורמת לאנשים להגיב טוב למותג ולחשוב עליו יותר.

אבל בו בזמן, רבים חושבים על הקטלוג כעל מוצר שכבר לא רלוונטי למציאות שלנו. חלק מאיתנו קוראים את הקטלוג ומרגישים שההדפסה של כל כך הרבה עותקים משפיעה לרעה על כדור הארץ, חלק מאיתנו רואים בצורך להדפיס קטלוג פיזי עניין מיושן ולא רלוונטי. כך איקאה זכתה לתדמית מסוימת: חברה ותיקה, טובה ומבוססת – אבל גם חברה שלא יודעת איך להישאר רלוונטית גם בקרב דור של דיגיטל. את זה החברה מנסה לשנות כעת.

איקאה ביטלה את הקטלוג שלה. היא תצטרך לפצות על כך בעזרת תגבור שאר אפיקי הפרסום שלה; לגרום לאנשים שעד כה קפצו לאיקאה בזכות הקטלוג להגיע בדרך אחרת. אבל בו בזמן היא נפטרת מהרגשות השליליים שהקטלוג עורר בקרב נתח צרכנים גדול, ומכירה בכך שסיפור חברה טוב חייב להשתנות יחד עם הקהל שלו.

זה סיפור נהדר על מוצר שמשלב הצלחה מסחררת עם חולשות מכריעות, ועל חברה שמחליטה להתנער ממנהג שימושי, מסורתי ויעיל כדי להיכנס לעתיד לא ידוע.

שלום לקטלוג של איקאה. אחרי 70 שנים.

צור/י איתנו קשר

  • מכירות הדרכה - 054-4709971
    מכירות - 050-6564086