בבלוג שלנו יש המון מידע, דעה ותוכן סביב כל הנושאים שאנחנו מתענינים ומתעסקים בהם

איך מייסד Nike השאיר חותם על העולם

אם הייתם יכולים לשנות את השוק של מוצר מסוים, באיזה מוצר הייתם בוחרים? מטריות מתקפלות, חבילות נתונים סלולריים – או אולי קורסי צלילה לגמלאים? מהפך יכול לקרות בכל אחד מהתחומים הקיימים בשוק, והוא מתחיל מגורם אחד: אדם יצירתי, שמזהה צורך וממנף אותו.

גבירותי ורבותי, קבלו את פיל נייט, מייסד Nike והאדם שבנה אימפריית ריצה ממש כמו שבונים מגדל בלגו: חלק אחר חלק, ומבלי לחפף בפינות.
פיל, בוגר סטנפורד ואצן למרחקים ארוכים, הסתכל על שוק נעלי הריצה בהשוואה לשוק המצלמות. ב-1962 Nikon ו-Canon כבר הספיקו להשתלט על שוק המצלמות האמריקאי ולהדיח את החברות הגרמניות ששלטו עד לאותה התקופה. השאלה כעת היתה: האם ניתן לקחת נעלי ריצה יפניות ולהפוך אותן למותג אמריקאי מוביל?

לצורך כך פיל עשה את הצעד המשמעותי הראשון, וכמו כל יזם טוב: ירד לחוש את השטח. הוא נסע ליפן, ובעיר קובה נתקל בחנות נעליים שמצאו חן בעיניו. בלי להתבלבל הוא ארגן פגישה עם מייסד חברת הנעליים, הציג את עצמו כבעל חברת “בלו ריבון ספורטס” – שם שהמציא על המקום – ביקש את זכויות הפצת המותג היפני בארצות הברית, וגם קיבל אותן.

רק שנה לאחר מכן קיבל את המשלוח הראשון של הנעליים לארצות הברית. עכשיו המטרה היתה: להגיע לקהל המעוניין בנעלי ריצה טובות. כזכור, פיל הוא אצן לשעבר – ולכן בהתחלה הוא פשוט העמיס תא מטען מלא בנעליים ונסע איתן למסלולי ריצה שונים, שם היה מציע את מרכולתו לאצנים אחרים.

אבל ממכירות רגעיות לא בונים אימפריה. הרצון להתרחבות עסקית גרם לו לפנות לביל ברוורמן, מאמן הריצה שלו מימי האוניברסיטה, בתקווה שיסכים להציע את נעלי הריצה למתאמנים. ביל אהב את הנעליים עד כדי כך שפשוט הציע להפוך לשותף בחברה. כל אחד מהם השקיע 500 דולר, “בלו ריבון ספורטס” הדמיונית קמה לחיים, ומשלוח נוסף של נעליים מצא את דרכו לאמריקה הגדולה.

מכירה אחר מכירה, נעל אחר נעל, החברה הלכה והתרחבה. ב 1972 החוזה עם חברת האם היפנית פג, מה שאיפשר לפיל להתחיל לייצר בעצמו את הדגמים האולימפיים המפורסמים שהוא, בעצם, היה האיש שעמד מאחורי הייצור שלהם, תודות להיכרותו העמוקה עם עולם הריצה האמריקאי.

מכאן המכירות קפצו, הביקוש ההולך וגובר לנעלי Nike מולא על ידי החברה והיא הפכה לאחת מהחברות המשפיעות בעולם.
אפשר ללמוד מהסיפור הזה דברים רבים – על נחישות, יצירתיות, חוצפה ותעוזה – אבל אולי הכי חשוב לזכור מה הוביל את פיל לביצוע הההלכים המדהימים שלו: הרצון להתקדם.

התכונה שהופכת את נייט לשונה מרובנו, ובכך למצליח, היא הדרך בה הוא מסתכל על בעיות: אין נעלי ריצה מוצלחות מספיק בשוק? אל תסתפק בקיימות, לך ותביא חדשות. הדגם הקיים לא מוצא חן בעיניך? שלח את ההערות ליצרן ותפעל לשיפור מתמיד של מה כל מה שאפשר.

עכשיו תורכם לשנות את העולם.
Just Do It 🙂

צור/י איתנו קשר

  • מכירות הדרכה - 054-4709971
    מכירות - 050-6564086